CHOREO/GRAFIA
Choreo/grafia. partytura ruchu to projekt zestawu kart do wykorzystania podczas warsztatów z narracji niewerbalnych lub ćwiczeń choreograficznych. Karty przedstawiają obrazy abstrakcyjne, w których dominantą jakości jest ekspresja kreski. Na przykładzie wybranego zestawu grafik i rysunków ze swojego portfolio prezentuję narzędzie do przeprowadzenia warsztatu z opowiadania ciałem o obrazach. Interpretację abstrakcyjnych wzorów przyrównuję do odczytywania partytury gestów. Poprzez własne praktyki muzyczne i teatralne, w rysunku odnajduję funkcję notacji o potencjale choreograficznym.
Poszukiwanie ruchu w statycznych zjawiskach wizualnych otwiera odbiorcę na pogłębione poznanie dzieła. Uczestnik warsztatu może podjąć próbę odtworzenia procesu powstawania dzieła lub “napisać” własną historię. Osobiste i emocjonalne spotkania ze sztuką otwierają drzwi do twórczych doświadczeń.
Dla kogo?
Projekty łączące twórców z różnych środowisk/ dziedzin sztuki wytwarzają przestrzeń na styku dyscyplin. To pole dla wzajemnej inspiracji, budowania relacji oraz dla nowych praktyk artystycznych ponad podziałami gatunkowymi. Bezpieczeństwo trwania we własnej bańce nie przynosi zmiany. Kto powinien decydować o kierunku rozwoju sztuki, jak nie sami artyści? Każde spotkanie to okazja na zderzenie perspektyw. Poszukiwanie obszarów wspólnych wytwarza potrzebę wykreowania nowego języka.
Zaangażowanie w projekt bezpośrednio lub w formie współpracy czy inspiracji pozwala na korzystanie ze wszystkich narzędzi warsztatowych na zasadach open source. Moją wizją jest przestrzeń, którą każdy może urządzić wedle indywidualnych preferencji. Dzielmy się pomysłami, edukujmy, włączajmy i pomagajmy. Jesteśmy różni, ale łączy nas ciało i jego codzienne funkcjonowanie. Świadomość ruchu oraz śmiałe spojrzenie na rzeczywistość są drogą do wyznaczania nowych ścieżek myślowych ku przyszłości.
Jako twórcy praktykę wychodzenia poza ustalone porządku trenujemy każdego dnia.
NARZĘDZIE
specyfikacja
Projekt obejmuje zestaw kart z rysunkami choreograficznymi i instrukcją do pobrania ze strony internetowej w rozszerzeniu PDF. Z narzędzia można korzystać w wersji papierowej, drukowanej lub wyświetlanej na monitorze lub rzutniku. Wersja pokazowa stanowi część tej publikacji. Choreografie w formie rysunków są bazą do budowania historii podczas warsztatu z pracy z ciałem. Ich abstrakcyjna forma pozwala na interpretacje narracyjne lub oparte na czystej ekspresji. Z narzędzia można korzystać podczas praktyk indywidualnych, jednak w instrukcji zachęcam do podjęcia działań grupowych.
Karty zawierają zadania odpowiednie dla osób w każdym wieku i każdej motoryce ciała. Publikacja narzędzia w formie open source udostępnionym do pobraniana stronie internetowej wynika z decyzji o projektowaniu pro-środowiskowym oraz nie wykluczającym. Rozpowszechnianie kart nie wiąże się z eksploatacją surowców lub nadprodukcją. Wirtualna forma kart pozwala również na załączenie transkrypcji obrazu dla osób niewidomych.
Projekt zakłada stworzenie bazy rysunków choreograficznych podzielonych na kategorie ze względu na styl lub poziom trudności. Grafiki autorskie będą stanowić część propozycji. Na stronie internetowej powstanie zakładka na propozycje użytkowników.
Zachęcam prowadzących warsztaty w grupach do stworzenia razem z uczestnikami własnych rysunków i nadsyłania ich wraz z nagraniami stworzonych choreografii.